Czym jest psychoterapia?

Często Pacjenci, którzy nie mieli wcześniej żadnego kontaktu z psychoterapią przychodzą do gabinetu pełni niepokoju, ale też ciekawości. Często nieświadomi tego czym jest psychoterapia oczekują porad, gotowych rozwiązań, sposobów radzenia sobie czy schematów zachowania. Niestety z takim nastawieniem, Pacjent wychodzi ze spotkania rozczarowany, bo nie na tym to polega. Wbrew, temu co też czasem niektórzy myślą, Psychoterapeuta nie jest osobą posiadającą wiedzę tajemną na temat funkcjonowania świata, tego jak „powinno” się żyć i jaki jest właściwy „wzór postępowania”. Skoro psychoterapia to nie gotowe porady, to czym w takim razie ona jest? Jak ona działa? Czy nie wystarczy, że porozmawiam z przyjacielem?

Psychoterapia z definicji jest procesem, który ma być leczniczy. Niezależnie w jakim nurcie, a jest ich trochę, pracuje dany Terapeuta ogólne założenia psychoterapii są wspólne, zmiana i poprawa funkcjonowania. Niezależnie od nurtu psychoterapia jest rozmową, niekiedy tylko a niekiedy jest ona uzupełniona o różne ćwiczenia czy testy. Nurt psychoterapii jest tylko metodą, sposobem pracy Terapeuty, jednak badania wskazują, że najważniejszym czynnikiem leczniczym jest sama relacja terapeutyczna. Dlatego zachęcamy do poznania naszego zespołu.

Mówi się, że należy wybrać odpowiedni nurt do konkretnych trudności. Do lęku i fobii powinno iść się na psychoterapię CBT, a depresję najlepiej leczyć psychodynamicznie. Idąc za tym co pisaliśmy wyżej można by z tym dyskutować. Prawdą jest jednak to ze z racji na różne metody pracy różne nurty terapii mogą być skuteczniejsze lub bardziej odpowiednie do takich a nie innych problemów. Wynika to z nieco innych obszarów skupienia i postawionych celów. Korzyści z podjęcia psychoterapii może być wiele, np. zanik objawu z jakim osob zgłosiła się na terapię, większy wgląd i lepsze rozumienie samego siebie, rozpoznanie przyczyn trudności w relacjach i ich poprawa, poprawienie jakości życia.

Aby w rzeczywistości zrealizować powyższe założenia, postanowiliśmy wcielić w życie pomysł założenia Poradni. Paulina Stelmachowska – założycielka Oceanu Myśli; już od momentu podjęcia ścieżki kariery jako psychoterapeuta wiedziała, że będzie chciała stworzyć przestrzeń gdzie zarówno pacjenci jak i specjaliści będą czuć się dobrze, bezpiecznie i będą mogli realizować swoje plany, rozwijać się.

Poradnia wywodzi się z obecnej we mnie chęci pomocy, wsparcia drugiej osoby oraz fascynacji ludzką psychiką. Bycie psychoterapeutą pozwala mi realizować oba te aspekty. W swojej pracy kieruję się empatią, zaciekawieniem drugą osobą, chęcią zrozumienia jej i niesienia pomocy. Są to wartości, którymi również cenimy się w poradni. Naszych specjalistów charakteryzuje wiedza, doświadczenie i zaangażowanie.

Wiemy, że ludzie są różni, mają rozmaite problemy, potrzeby, oczekiwania, dlatego nasz zespół składa się ze specjalistów, który zapewnia pomoc psychologiczną z różnych obszarów. Wśród nich znajdziesz psychoterapeutów, seksuologa, dietetyka oraz terapeutę uzależnień.

Co więcej, nazwa poradni nie jest przypadkowa. Ocean Myśli jest grą słów. Podobnie jak ocean; nasz umysł jest bezkresny, zmienny, w ciągłym ruchu. Nasze myśli tak naprawdę nigdy się nie zatrzymują, raz mogą być spokojne, innym razem wzburzone, a niekiedy trudne do okiełznania. Gdy ocean jest spokojny możemy podróżować po nim samotnie, poznawać go, przyglądać mu się i podziwiać. Jednak, jak fale nabierają mocy, a tak myśli zaczynają nas przerastać. Warto wtedy na pokład swojej łodzi wpuścić kogoś, kto nam pomoże. Jeśli więc w Tobie pojawia się niepokój, pozwól Nam zostać towarzyszem Twojej podróży po wzburzonych wodach Twojego Oceanu Myśli. Wspólnie pokonamy sztorm i wypłyniemy na spokojne wody. – pointuje Psychoterapeutka.

Mamy nadzieję, że w przestrzeni Oceanu Myśli znajdziesz potrzebną Ci pomoc. Na naszej stronie możesz poznać Zespół naszych Terapeutów, a w zakładce Pierwsze kroki zasięgnąć wiedzy o tym jak przygotować się do wizyty. Jesteśmy po to, aby Ci pomóc.

Dodaj komentarz